Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Conectare la Oracle database si programe web

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Conectare la Oracle database si programe web

Mesaj Scris de adriansir la data de Lun 08 Noi 2010, 06:01

Buna intregii comunitati linux mint.

Sunt un utilizator nou linux mint 10 (Julia). In windows am folosit visual studio (vb.net) + oracle client pentru dezvoltarea unui mic web site, care preia si afiseaza date dintr-o baza Oracle aflata pe un server extern.
V-as ruga sa ma ghidati spre programele echivalente pe care le considerati adecvate sa-mi pot continua munca in acest sens. Mai precis as dori sa stiu care ar fi programul cu care as putea realiza o conexiune cu baza de date oracle, interogare sql sai programare web.
Mentionez ca am incercat cu navicat9, dar imi da eroare "Cannot create oci environment" desi oci.dll este setat in tools.
Deci un pic ajutor din partea comunitatii nu mi-ar strica

Multumesc
adriansir

Data de inscriere : 03/11/2010

Sus In jos

Re: Conectare la Oracle database si programe web

Mesaj Scris de Nicu la data de Lun 08 Noi 2010, 08:42

Salut! Fără doar şi poate merită să încerci TOra, acesta fiind un program open source care ţine bine piept soluţiilor comerciale din branşa asta, precum TOAD şi Navicat.

Pe parte de platformă web pentru dezvoltare poţi folosi liniştit Apache şi PHP, folosind instrucţiunile de conectare la Oracle chiar de pe saitul producătorului BD.

Pentru că ai folosit Visual Studio nu îmi dă mâna să îţi recomand un IDE modest, ci unul avansat. Sfatul meu este să încerci Eclipse, care poate fi şi el conectat fără probleme la Oracle.

Vezi paginile:
- Oracle Wiki
- Oracle Enterprise Pack for Eclipse

Din cunoştinţele mele tot ceea ce ţi-am recomandat este gratuit. Singurul lucru la care va trebui să citeşti licenţa este plugin-ul oferit de Oracle, care este oferit gratuit însă nu ştiu dacă are restricţii în privinţa utilizării (personal, comercial bla bla). Dar dacă eşti interesat de subiect sunt convins că vei putea afla ce te interesează, fără mare efort, acum că ştii încotro să te îndrepţi.

Succes! am inteles.
Nicu

Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de adriansir la data de Lun 08 Noi 2010, 11:27

Multumesc pentru sfaturi De acord.
Voi incerca variantele propuse si revin cu impresii

O seara placuta tuturor
adriansir

Sus In jos

Mesaj Scris de adriansir la data de Dum 14 Noi 2010, 09:17

Din pacate nu reusesc sa compilez tora ...imi da eroare. Am reusit sa instalez partea de oracle instant client, dar pt a avea TOra cu suport oracle am urmat instructiunile de aici http://www.pythian.com/news/10857/installing-tora-with-oracle-support-on-ubuntu-10-04-lucid-lynx/.
La instructiunea "fakeroot debian/rules binary" care ar trebui sa-mi creeze fisierul .deb, adica cel compilat ma trezesc pe la 68% cu erori:
make[3]: *** [src/CMakeFiles/tora.dir/tobrowserbasewidget.o] Error 1
make[3]: Leaving directory `/path/to/tora/tora-2.1.1/obj-i686-linux-gnu'
make[2]: *** [src/CMakeFiles/tora.dir/all] Error 2
make[2]: Leaving directory `/path/to/tora/tora-2.1.1/obj-i686-linux-gnu'
make[1]: *** [all] Error 2
make[1]: Leaving directory `/path/to/tora/tora-2.1.1/obj-i686-linux-gnu'
make: *** [debian/stamp-makefile-build] Error 2
Sincer, nu mai stiu cum sa continuu.
Instalare de tora am facut si automat prin Synaptic Package Manager, dar imi instaleaza doar cu suport MySql
Pe site-ul oficial tora se spune:
Ubuntu - there is a package in universe repository but there are no additional info id it's available with Oracle support.
Deci, cum se spune am ajuns intr-un punct mort. Nu stiu de ce dar mi s-a pus pata sa instalez Tora care cred eu ca ar inlocui f. bine PL/Sql Developer pe care l-am utilizat cu succes
Please help me again. :<:

Multumesc
adriansir

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Mier 08 Dec 2010, 06:07

Salut! Nu-mi spune mai nimic fragmentul de erori de mai sus. Ai încercat să contactezi autorul acelui articol? Probabil te-ar putea scoate din impas. Mi se pare destul de cuprinzător articolul şi în principiu ar trebui să reuşeşti şi tu. Cine ştie ce ţi-a scăpat... Merită să-l întrebi pe om.
Nicu

Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 38
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare