Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Instalate Linux Mint Debian 201009 gnome-i386 in dual boot cu Windows

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Instalate Linux Mint Debian 201009 gnome-i386 in dual boot cu Windows

Mesaj Scris de cristi1973 la data de Mier 06 Oct 2010, 12:20

OK! Merci mult! OK!

Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.
Gabriel José García Márquez

cristi1973

Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 43
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de incepator la data de Sam 26 Feb 2011, 10:14

Am pe laptop Linux Mint 9 pe 64bit,daca doresc instalarea win 7 in dual boot folosind DVD-ul de Recovery cu,care a venit laptopul, pot proceda ca in cazul lui Ala'micu' de aici: http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?pid=63028#p63028?

Din cate am vazut pe forumuri toata lumea instaleaza de regula Win si apoi linux,ar merge si invers?..va rog sa ma corectati in pasii pe care ma gandesc sa-i urmez:
1) Crearea unei partitii cu GParted din Mint9
2)Instalare win7 cu DVD recovery pe partitia respectiva
3)Refacerea MBR-ului dupa metoda prezentata de Ala'micu' folosind tot DVD recovery cu Win7 care m-ar aduce in situatia asta? http://www.lancelhoff.com/how-to-fix-vista-mbr-repair-broken-vista...../
4)Refacere grub cu ajutorul live CD de Linux Mint sau Ubuntu?

Credeti ca fac bine sau ma apropii de un dezastru si mai bine stau linistit in Mint9?

incepator

Data de inscriere : 17/10/2010
Localizare : Constanta

Sus In jos

Mesaj Scris de Ăla micu' la data de Sam 26 Feb 2011, 10:24

Nu-i nicio nenoricire dacă ești atent și urmărești exact etapele descrise chiar de tine.
Din câte știu eu Windows trebuie instalat pe o partiție primară și nu logică, așa încât ai grijă ce ștergi ca să-i faci loc Windows-ului, dacă n-are deja locul lui.
Fă o poză cu GParted a situatiei în care te afli acum și putem vedea mai bine ce trebuie să faci.

Ăla micu'
Membru

Data de inscriere : 14/03/2010
Localizare : Constanța

Sus In jos

Mesaj Scris de incepator la data de Sam 26 Feb 2011, 10:42

http://i.imgur.com/LiaIB.png

Asa arata,mai curios este ca GParted, pare ca nu m-ar lasa sa umblu decat la acel spatiu nealocat de 100 MiB!

incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ăla micu' la data de Sam 26 Feb 2011, 11:35

Îți trebuie neapărat Windows ?
Îl folosești des ?
N-ai putea să te descurci cu un Windows instalat în VirtualBox, de exemplu ?

Oricum GParted nu-ți va permite să redimensionezi partițiile în funcțiune / și /home.
Va trebui să lansezi GParted în modul LiveCD pentru a putea să-i faci loc Windows-ului pe HDD.

.

Ăla micu'
Membru

Sus In jos

Mesaj Scris de incepator la data de Sam 26 Feb 2011, 14:19

Vroiam sa testez cum se comporta ventilatorul de la procesor cu Win7, care a fost initial pe laptop..acum cu Mint 9 odata sarit de pragul de 41C intra in turatie mare si nu mai scade odata cu temperatura,chiar daca aceasta isi revine la < 39C!
Acesta ar fi singurul motiv,m-ar interesa insa si cum as putea instala o alta distributie alaturi de Mint9,de ex un KDE,...Daca instalarea decurge ca la Mint banuiesc ca ma va intreba daca vreau sa-l instalez langa Mint sau sa fac manual partitionarea....aici nu-mi este clar cum ar fi mai bine si de asemeni ,cum se rezolva treaba cu grubul ,in cazul a doua distributii linux?

incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de cristi1973 la data de Sam 26 Feb 2011, 15:30

Salut! Pentru ptoblema cu partiționarea vezi chiar aici pe forum un tutorial care pe mine m-a ajutat foarte mult http://linuxmintromania.forumz.ro/t109-de-mutatpartiii-linux
Dacă instalezi două sau mai multe linux-uri unul lângă altul cu e nici o problemă. Nu va trebui să restaurezi grubul după instalarea celui de al doilea OS linux. Eu de exemplu am pe un hard extern de 150 GB trei linux-uri.

Nu înceta niciodată să zâmbeşti, nici chiar atunci când eşti trist, pentru că nu se ştie cine se poate îndrăgosti de zâmbetul tău.
Gabriel José García Márquez

cristi1973

Data de inscriere : 23/09/2010
Varsta : 43
Localizare : Vrancea

http://pc-cescu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Ăla micu' la data de Dum 27 Feb 2011, 01:38

Numai pentru problema cu ventilatorul, eu zic că n-are rost să te complici cu Windows.

Pentru a testa ceva cu KDE, folosește prima dată modul LiveCD al oricărei distribuții ce vine cu KDE implicit; apoi dacă-ți place și te acomodezi ușor, poți să-ți instalezi numai mediul de lucru KDE în Mint 9 Gnome pe care îl ai deja.

Poți avea astfel un singur sistem de operare (Linux Mint 9) cu 3-4 medii grafice diferite (Gnome, KDE, LXDE, Xfce).

Comuți între sesiunile de lucru prin Logout/Login și selectarea mediului de lucru preferat; ceva de genul următor :

.

Ăla micu'
Membru

Sus In jos

Mesaj Scris de incepator la data de Dum 27 Feb 2011, 04:38

Am un Mint9 Xfce pe desktop si sunt foarte multumit de el,mai ales ca este pe 32 bit,as fi vrut sa-l instalez si pe laptop langa Mint 9 de 64 bit intrucat am intampinat cateva probleme la niste programe cum ar fi de ex TV-MAXE pe care nu reusesc nici cum sa-l fac sa mearga pe 64 bit....si ar mai fi o problema dar risc sa declansez o polemica....o spun totusi:Oameni buni,sunetul....pe acelasi hardware,calitatea sunetului difera intre Win si linux,sa fie de vina playerele?Am ajuns sa emulez cu wine, winamp si constat cu tristete ca se aude mult mai bine ca orice player din linux,testate(Audacious,Songbird,Clementine,DeaDbeef,Amarok)
Am dezinstalat Pulse audio si am trecut pe Alsa...degeaba...si totusi acel Winamp ruleaza emulat tot pe linux si finalmente placa audio este controlata de Alsa.....de ce se aude mult mai bine ca playerele native linux?....Inchei ca sunt off topic!

Renunt la Win 7...insa ramane dorinta de instalare alaturi de Mint 9 gnome, a lui Xfce pe 32 bit!....Ce mod de instalare sa aleg?,Instalare langa primul SO sau sa fac partitionarea manual(aici ma tem sa nu stric mintul pe 64 care este deja instalat singur)

Cer scuze pentru postarea lunga si pe langa subiect in partea cu playerele unde cred ca am fost cam grabit cu aprecierile!

incepator

Sus In jos

Mesaj Scris de Ăla micu' la data de Dum 27 Feb 2011, 11:42

incepator a scris:....Renunt la Win 7...insa ramane dorinta de instalare alaturi de Mint 9 gnome, a lui Xfce pe 32 bit!....Ce mod de instalare sa aleg?,Instalare langa primul SO sau sa fac partitionarea manual(aici ma tem sa nu stric mintul pe 64 care este deja instalat singur)......
Propunera mea este sa deschizi un subiect separat, intitulat corespunzator, deoarece acesta este deja la a 3-a pagina si devine greu de urmarit, atat de catre cei care vor dori sa-ti dea solutii cat si de catre cei care, in cautarea unei solutii, vor derula foarte multe mesaje neinteresante pt. ei.

Ti-am deschis subiectul dar, momentan, nu am timp sa-ti dau si solutia. Scuze !
http://www.linuxmint-ro.org/t329-instalare-mint-xfce-32-bit-langa-mint-gnome-64-bit#2354
.

Ăla micu'
Membru

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 16:24

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Inapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus