Linux Mint Romania
Dorim să va anunțăm că acum ne găsiți la noua adresă: www.linuxmint.ro
Acolo puteți cere ajutor.

Daca veti avea probleme cu traducerea....

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Daca veti avea probleme cu traducerea....

Mesaj Scris de Peter la data de Lun 10 Mai 2010, 12:17

Multumesc pt aprecieri. Iti urez succes la testele pe care le dai. Ma rog sa iei un punctaj care sa-ti denote maturitatea si spiritul de colaborare.
Ps. Vezi sa nu copiezi.

Va rugam sa cereti ajutor la www.linuxmint.ro

Peter

Data de inscriere : 08/03/2010
Varsta : 23

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Lun 10 Mai 2010, 12:29

Salut, Norbert! :) Mulţumesc pentru primire. Nu m-am gândit că aş fi veteran. Sunt pur şi simplu obişnuit să ajut dacă pot, iar aici îmi face o deosebită plăcere pentru că sunt şi utilizator Linut Mint, aşa că mi-e cu atât mai dragă treaba. :)

Eu am câteva traduceri (integrale) la activ - TinyMCE, Wordpress 2.0, PHP-Fusion, InfraRecorder, la un moment dat inclusiv Invision Power Board, o versiune mai veche, prin 2005, pe care am şi publicat-o pe saitul lor -, iar parţial m-am implicat şi în Ubuntu, Debian, Stellarium şi nici nu îmi mai amintesc momentan care alte softuri. Uneori intru în Launchpad şi văd ce mai e nou/activ şi unde văd că mai e loc de ajutor, mai ajut. Aaaa... OpenTTD. :) Am tradus şi-acolo multe sute de şiruri în decursul anilor. Dar acolo sunt câteva mii în total şi au muncit destul şi alţii. Ăla e singurul proiect pe care nu l-am folosit niciodată, dar când m-am apucat de el am avut deja mâna formată şi mi-a fost mai simplu să înţeleg cum să traduc, uneori deducând contextul din 5-6 şiruri de pe 3-4 pagini diferite. Cam ciudată contribuţia mea acolo, dar a contat, că nu de puţine ori primeam notificări să aducem traducerile la zi şi erau câte 40-50 de şiruri noi de tradus. :) De un an şi ceva a mai apărut un traducător acolo şi nu mai sunt singur, aşa că e mai lejer acum.

uTorrent l-am mai tradus acum vreo 2 (sau 3?) ani, când traducerea în limba română era atât de „defectă”, încât programul nu o putea încărca. Nu ştiu ce se întâmplase cu ea, dar am avut nevoie să-i dau cuiva programul tradus şi m-am „enervat” şi am refăcut-o de la zero. După ce a funcţionat din nou, a redevenit activă echipa veche (cred) de traducători şi de-atunci e bine întreţinută traducerea. :P Probabil le era groază s-o corecteze, că iniţial asta am încercat şi eu, dar mi-am prins urechile. :P Şi-acolo a fost destulă treabă, dar privind în urmă sunt atât de mărunte eforturile astea, încât nu se prea simt.

Hai că am făcut destul off-topic, dar cel puţin mi-am prezentat activitatea de profil dacă tot am fost adăugat cu japca în echipa de traducere. :P Bine v-am găsit!
Nicu

Data de inscriere : 10/05/2010
Varsta : 37
Localizare : Bucureşti

http://www.phpfusion.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ckristi la data de Lun 10 Mai 2010, 12:59

Salut @kneekoo. Bine ai venit. :)
Vezi ca am mai facut o mica modificare la o traducere care avea un mic typo la mintbackup.
ckristi

Data de inscriere : 13/04/2010
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti, Romania

http://www.druid.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Lun 10 Mai 2010, 13:06

Mulţumesc. Eu m-am apucat de verificat traducerile. Voi anunţa aici în ce stadiu mă aflu pe măsură ce avansez.

P.S. STADIUL CURENT

Am luat de la început verificarea. Am descărcat traducerea mintbackup (fişierul .mo) şi am pus-o în /usr/share/linuxmint/locale/ro/LC_MESSAGES/. Aşa am observat că cele 4 butoane au fost traduse la modul imperativ, când de fapt trebuiau doar să enunţe funcţia butonului. Am corectat cele 4 denumiri, iar descrierile acţiunilor se încadrează bine - prima e la limită. Acolo sigur n-ar fi încăput:

„Creaţi o copie de siguranţă a fişierelor dumneavoastră”
în loc de
„Creează o copie de siguranţă a fişierelor tale”

Bine că-i doar marţi, că va trebui să verificăm toate traducerile cu aplicaţia în faţă. Altfel nu putem fi siguri că obţinem rezultatul scontat. Revin cu detalii.

Primul ecran:

//[13:50] Azi n-am avut noroc la serviciu. De vreo 3 ore n-avem curent. Probabil doar diseară voi continua, după ce ajung acasă, că de pe telefon nu merge treaba. Poate mai verificaţi şi voi. Spor!
Nicu

Sus In jos

Mesaj Scris de Peter la data de Mier 12 Mai 2010, 14:05

In ce stadiu mai suntem?

Peter

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Mier 12 Mai 2010, 23:37

Revizuite de mine, în întregime:

[da] mint-common
[da] mintbackup
[da] mintdesktop
[da] mintinstall
[da] mintmenu
[da] mintnanny
[da] mintupdate
[da] mintupload
[da] mintwelcome
[da] slideshow-community
[da] slideshow-desktop-ready
[da] slideshow-giants
[da] slideshow-safe
[da] slideshow-welcome
[da] slideshow-windows

Arhiva cu toate traducerile incluse este disponibil la adresa de mail jos:
http://launchpadlibrarian.net/48379068/launchpad-export.tar.gz

Atenţie: Arhiva conţine toate limbile disponibile în Launchpad pentru Mint 9 „Isadora”. Dacă doriţi să testaţi limba română, nu este nevoie de altceva decât să copiaţi fişierele *.mo din arhiva (/ro/LC_MESSAGES) în calea:

/usr/share/linuxmint/locale/ro/LC_MESSAGES/

Arhiva cu traducerile este disponibilă pe serverul Launchpad numai timp de o săptămână, dar eu spun că-i suficient pentru verificările noastre, mai ales că lansarea versiunii finale este iminentă. ;)

Ultima editare efectuata de catre kneekoo in Joi 13 Mai 2010, 02:43, editata de 5 ori
Nicu

Sus In jos

Mesaj Scris de Peter la data de Joi 13 Mai 2010, 00:42

kneekoo, Nu stiu daca ai revizuit strigurile care tin de instalare Linux Mint. Lipseste foarte mult acordul. Te rog, sa le verifici tu.

Peter

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Joi 13 Mai 2010, 01:15

Le-ai verificat pe cele de pe Launchpad după ce am postat mai sus stadiul verificării? Dacă da, te rog spune-mi care sunt neregulile, să le remediez. Nu exclud să-mi fi scăpat anumite chestii. Pachetul în pricină este mintinstall.
Nicu

Sus In jos

Mesaj Scris de Peter la data de Joi 13 Mai 2010, 01:17

Acum nu stiu unde se afla...o sa caut. Este legat de textele care apar in timpul instalarii Linux Mint. Acel mic tur in timp ce se instaleaza. Am reinstalat azi Mint 8 si era un mare dezacord.

Cum facem un wiki in romana?

Peter

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Joi 13 Mai 2010, 01:23

Eu spun că n-are rost să ne complicăm momentan cu un Wiki. În legătură cu mintinstall m-am referit la pagina de traducere de pe Launchpad:

https://translations.launchpad.net/linuxmint/isadora/+lang/ro

Acolo ai văzut dezacordurile sau numai în programul de instalare LM8?

P.S. Cred că aici a fost marele dezacord (în slideshow-giants):
Inovațiile noastre, dezvoltarea rapidă a Ubuntu și selecția uriașă de pachete Debian permite ca Linux Mint să fie una dintre cele mai atractive sisteme de operare disponibile utilizatorilor casnici.

P.S.2 Mi-am actualizat postarea cu revizia finală.
Nicu

Sus In jos

Mesaj Scris de Nicu la data de Joi 13 Mai 2010, 07:27

Am făcut 3 poze cu rezultatul final. Capturile sunt luate dintr-o sesiune live CD, după ce am făcut următoarele:

1. Am descărcat de pe Launchpad cele mai recente fișiere de traducere
2. Am copiat fișierele în /usr/share/linuxmint/locale/ro/LC_MESSAGES/
3. Am instalat suportul pentru limba română
4. M-am deconectat din Gnome și m-am autentificat din nou.

P.S. Dacă vrea cineva să reproducă pașii ăștia, menționez că n-am știut parola utilizatorului mint, așa că am intrat în prima consolă și am dat un sudo passwd mint și am schimbat-o. :P

Meniul Mint cu toate aplicațiile:

Meniul Mint, în favorite:

Meniul Mint, în categoria Internet, cu meniul contextual:
Nicu

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum